Veľkonočná kempovačka

13 apr

Veľkonočná kempovačka

Naše prvé kempovanie

Piatok

Naša absolútne prvá cesta s našim novým prívesom viedla do Chorvátska na ostrov Krk. Od vytrženia som sa budila už dva dni vopred o 4 ráno. Z Bratislavy sme vyrazili o 5:45 a po necelých 8 hodinách s dvoma prestávkami a jedným zlým odbočením sme sa objavili v kempe Premium camp Ježevac.

Na recepcii sme šli priamo na Priority Check-in a všetkých predbehli, pretože som využila možnosť nahodenia osobných údajov prostredníctvom aplikácie – online po ceste, veď čo už budem robiť keď môžeme ísť rýchlosťou maximálne 100 km/hod. Na recepcii som sa tvárila ako ostrieľaný kemper, ale netušila som absolútne nič. Pani ma však pravdepodobne prekukla a všetko mi začala podrobne vysvetľovať. S mapkou, na ktorej som mala zakrúžkované naše miesto som šla natešená do auta. Obchádzajúc kolónu kemperov, ktorí čakali na check-in, sme vyrazili hľadať naše miesto. Obdivujúc kemp a všetkých kemperov sme z neopatrnosti prešli odbočku a museli sme cúvať. Cúvame, nikoho sme nezrazili a tak bez problémov odbáčame. Zbadám našu uličku „Pozri, tu na pravo by to malo byť.“ Napravo je ale zákaz vjazdu, tak to musíme obísť. Obchádzame a už sme konečne v správnej uličke pred naším miestom. Pýtam sa „Nie je nejaké malé?“ Periférne evidujem, že okolití susedia už pozerajú, zbadali nové tváre v susedstve a všetci napäto čakajú ako sa na to miesto medzi dva stromy vtesnáme. Manžel mi hovorí: „Choď pozerať von a ukazuj mi či necúvam do stromu.“ Idem s malou dušičkou, neviem presne, čo mám robiť, a tak stojím vedľa stromu a tvárim sa, že kontrolujem. Začujem slovenčinu „Fíha, to by som si teda netrúfol zacúvať.“ Môj šikovný manžel to však na prvý raz zacúval bez problémov. Myslím si, že to zvládol hlavne vďaka tomu, pretože som dávala tak dobre pozor. Príves ešte manuálne otočíme ako nám vyhovuje, vysunieme nožičky aby bol príves vyrovnaný a stabilný a môžeme vybalovať.

S myšlienkami plnými nových vnemov premýšľam čo skôr. Treba spojazdniť elektrinu, musíme spojazdniť vodu, a hlavne ohriať polievku, veď sme po ceste hladní. S nešťastím sme zistili, že máme zlú prípojku na vodu. Ako dobre nám padlo. že sú susedia slováci, ochotne nám požičali tú čo mali navyše. ĎAKUJEME. To, že máme prípojku však neznamená, že voda pôjde a budeme sa môcť konečne najesť . Príves je predsa nový a spojky nie sú poriadne upevnené. Koho by to napadlo? Po otvorení kohútika zrazu strieka voda na celý karavan. Našťastie je tato podlaha pripravená na takéto udalosti, je to plastová imitácia s výzorom drevených parkiet a ide lahko utrieť. Dúfajúc, že už nám tu nič nevytečie začíname s polievkou na teraske náš vanlife.

Camp už na prvý pohľad na recepcii vyzeral perfektne a tento dojem pretrvával počas celého pobytu. Pri prechádzke po kempe pokukujúc po vybavení ostatných kemperov a uhýnaní sa deťom naháňajúcim sa na všetkých možných mini dopravných prostriedkoch  sa nedalo nevšimnúť čistotu a výborné usporiadanie kempu, ktorý je situovaný priamo pri pláži. Bola som príjemne prekvapená kvalitou, čistotou a vybavením sanitárnych zariadení a zistila som, že som mala doteraz o kempovaní predsudky. Sprchy tu majú dokonca aj psíky. A majú aj svoju pláž. Už v to prvé poobedie som si spravila názor, že kempovanie je perfektné! Je tu výborná komunita, skvelý kontakt s ostatnými ľuďmi, ktorý je prirodzený a nevynútený. Človek je tu sám za seba, ale cíti že ak potrebuje s niečím pomôcť, môže sa obrátiť na hocikoho navôkol.

  

Kemp je v tesnej blízkosti mestečka KRK, kam viedli naše ďalšie kroky po spametaní sa z cesty, vodnej havárie, návštevy pláže, prehliadky kempu a zjedení neosolenej večere. Túto blízkosť mesta ku kempu veľmi oceňujem, mestečko je čarovné, s kamennými domčekmi a úzkymi uličkami. Ideálne na rannú, poobednú aj večernú promenádu. Zmrzlina musí byť, veď už je apríl a nevadí že je 13 stupňov. Unavení po cestovnom dni sme šťastní zistili, že v kempe je aj plne vybavený obchod a kúpili sme si soľ (do konca pobytu sme ju už nepotrebovali, ale tak máme do budúcna). Otestovali sme sprchy v campe aj našu VIP v prívese, naštartovali sme kúrenie, aby nám bolo teplúčko a išli sme spať.

Sobota

Ráno sme sa prebudili do zvukov štebotajúcich vtáčikov, uvarili sme si čaj aj kávu, vychutnali ju na slniečku s výhľadom na more, pokecali so susedmi a vybrali sa na cyklovýlet.

Pôvodný plán bol 30 km okruh, no po zbadaní ďalšieho šlapáku na 7 km z neho zostal iba 14 km okruh a to do mesta Punat a späť. Ostrov nie je rovinatý, z kempu v tesnej blízkosti mesta KRK sme museli krátko, ale pre nás na ráno celkom intenzívne vyšlapať na hlavnú cestu, ktorá ide naprieč ostrovom. Perfektné je, že popri tejto hlavnej ceste je spravený cyklochodník. Keď sa na ňu dostanete, môžete bez obáv obdivovať krásy ostrova. Pozdĺž cesty rastú sady olivovníkov, pod ktorými sa pasú ovečky. A vy sa iba veziete, v našom prípade dole kopcom a kocháte sa výhľadmi. Cesta nás zaviedla ku kruhovému objazdu, na ktorom sme sa rozhodli skrátiť náš plánovaný okruh a odbočiť prvým výjazdom s cieľom preskúmať mestečko Punat. V meste nás prekvapila marína s jachtami rôznych veľkostí a to, že sa môžete bicyklovať popri nich bola iba výhoda. Vychutnali sme si kávičku na námestí, posilnili sme sa veľkonočnými koláčmi a rozhodli sme sa ísť späť. Šlapanie späť nakoniec nebolo také hrozné ako sme čakali spúšťajúc sa smerom k mestu, kopec bol plynulý s miernym sklonom. Celý cyklovýlet nám trval asi 2 hodinky. Cyklistika je tu veľmi obľúbená, na svoje si prídu nároční aj nenároční cyklisti.

Na obed sme si pripravili kuracie wrapy poctivo pripravené v našej plne vybavenej minikuchynke a vychutnali sme si ich na našej teraske aj s proseccom.

Poobedná precházdka pozdĺž pobrežia nás zaviedla do ďalšej časti kempu, kde sú veľmi pekné kempingové domčeky. Napriek tomu, že teplota vzduchu bola 15 stupňov sa niektorí otužilci kúpali v mori aj v bazéne. Vychutnali sme ešte kávičku v plážovom bare a rozhodli sme sa, že si ideme odýchnuť.

Z poobednej kómy (lebo na šlofík to bol dosť tvrdý spánok) nás prebrali zvuky ladiacich nástrojov. Začal sa veľmi príjemný koncert, ktorý navodil v kempe ešte lepšiu atmosféru. Tak sme išli po celom dni umyť riady do peknej vonkajšej spoločnej umyvárne riadov. Zažili ste už koncert pri umývaní riadov? V tomto kempe bežná vec,

tak teda umývaj a nasávaj ten vibe…

Nedeľa

Ráno nás zobudil džavot detí, ktoré behali s košíčkami a hľadali vajíčka. Deti sa tu družia a hrajú s mobilom som ich videla iba keď telefonovali s rodičmi a oznamovali im svoju aktuálnu polohu a fakt, že sú stále živé a prídu na obed. Jedno dievčatko som videla umývať riad na kolieskových korčuliach, keby to však náhodou aj rozsypala, nič sa nedeje – kempingový riad je zväčša nerozbitný 🙂

Raňajočky krásne naservírované znepríjemnila jedna vyliata káva štýlom vykopnutia do vzduchu – nepýtajte sa ako sa to podarilo- nevedela by som to zopakovať, bolo to ako z tých videí na internete.

Keby sa nám chcelo mohli sme si ísť zacvičiť na couple training, ale nechcelo sa nám (teda jednej polovici tohto manželstva). Každopádne od rána sa tu precvičujú rôzne druhy tréningov, od Pilatesu cez Yogu, až po HIIT a cvičenia pre tehotné. Nehovoriac o tom, že človek môže vybehnúť na beh po pobreží, alebo brázdiť ostrov na bicykli.

  • Celý rozpis kempingových aktivít nájdete v samostatnej appke siete Valamar, pod ktorú patrí aj tento kemp. Aplikácia funguje výborne, nájdete v nej všetko od mapy campu, online check-inu, cenníku doplnkových služieb, kontaktov v núdzi, otváracích hodín jednotlivých zariadení a mnoho iného. 

Nedeľné doobedie a skoré poobedie preletelo ako voda, namiesto cvičenia sme sa vybrali na precházdku po pláži a následne na poobednú romantickú nedeľnú prechádzku do mestečka Krk, kde sme ponavštevovali obchodíky s mydielkami a olivovými olejmi a usadili sme sa v reštaurácii ZRINSKI priamo pod katedrálou. Výborne sme sa najedli, priam až  do prasknutia a daný podnik môžem len odporúčať, čo sa lokality, cien aj obsluhy týka. Vychutnávajúc si poobednú promenádu a šum mora sme sa vybrali naspäť do kempu.

Po krátkom rozjímaní, pretože to sa vám v kempe začne diať prirodzene, že iba sedíte a vychutnávate okolitý svet, sme začali pomaly baliť, veď predsa len treba zbaliť na cestu celú domácnosť. To je možno jediná nevýhoda, že treba na cestu všetko zbaliť a odložiť, inak by to lietalo počas jazdy po prívese. Stojí to však za to 🙂

Boli to síce iba štyri dni aj s cestou, ale boli to štyri dni iného života,

a preto odporúčam skúsiť každému.

Názor si predsa len spravíte najlepšie na vlastnej koži, ja ho už mám a kempovať neprestanem.

Pondelok

Po raňajkách manžel pripína príves, balí hadicu a elektrinu, ja ešte rýchlo v kempovom obchode nakupujem chorvátske keksy a ajvar a opúšťame kemp. Dúfame však, že nie na dlho, určite sa sem ešte chceme vrátiť.

Sumár výletu:

  • Spotreba pri ťahaní prívesu 11,2 l/100km
  • Počet km BA – kemp KRK 596km
  • Cena nafty: najvýhodnejšia v Slovinsku
  • Cena kempu piatok-pondelok 131€
  • Útrata nad rámec – reštaurácia suveníry, kávičky 50€

PS: Ešte jedno malé odporúčanie pre všetkých nových kempistov.. Ak chcete využiť sprchu v prívese, ubezpečte sa, že máte dopustenú vodu v nádrži, alebo spolubývajúceho nablízku, aby ste náhodou v sprche nezostali uväznení namydlený, a mal vám kto ísť dopustiť vodu.